תפריט

התחממות ביחסים: טויוטה ומאזדה יחלקו חברת מימון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שניים מן העיתונים הכלכליים המובילים ביפן דיווחו היום על כך שטויוטה ומאזדה נמצאות בסבב האחרון של מגעים לעסקה שבמסגרתה תקנה טויוטה את השליטה בחברת המימון של מאזדה. זהו צעד נוסף בשיתוף הפעולה המתהווה בין שתי היצרניות היפניות, אשר בסופו עשויה טויוטה להשתלט על מאזדה.

 

 

שתי החברות הכריזו בשנה שעברה על שיתוף פעולה בתחומי הפיתוח ועל הרחבת שיתוף הפעולה ביניהן בתחום הייצור, ואת המהלך המתהווה מסבירים הפרשנים הכלכליים ביפן ברצונה של מאזדה לשמר עלות נמוכה של גיוס הון.
חיזוק שיתוף הפעולה, בשוק רכב מקומי מתכווץ, אמור לדברי האנליסטים לסייע לשתי היצרניות "לחזק את היסודות העסקיים שלהן ואת התחרותיות שלהן בשוק". הכעסקה, כפי שהיא מתוארת ביפן, תאפשר לטויוטה להרחיב את פעילותה העסקית, ותאפשר למאזדה גישה זולה יותר למימון, תחת המטריה של טויוטה.

ככל שידוע, טויוטה תרכוש 51% מן המניות של חטיבת המכירות של מאזדה – SMM Auto Finance, שנמצאות בידי חברת סומיטומו מיטסואי הבנקאית וחברת כרטיסי האשראי סדיטומו מיטסואי. שאר 49 האחוזים יישארו בידי מאזדה, אולם המשמעות היא שהשליטה בחברה תהיה בידי טויוטה.

שוק הרכב המקומי ביפן התכווץ בשנה האחרונה בכ-33%, וגם הייצוא עלול להיות בבעיה לנוכח העלאת הרבית בארה"ב. החיבור בין שתי יצרניות הרכב יחזק את הקשרים ביניהן, והוא מתווסף לשיתוף הפעולה הקיים לפיתוח כלי רכב חשמליים. השנה השיקו שתי החברות חברה משותפת שמטרתה פיתוח טכנולוגיה לכלי רכב חשמליים , כמו גם ייצור משותף של מכוניות במפעל חדש שהשתיים הקימו במדינת אלבמה שבארה"ב החל משנת 2021.