חדשות רכב ותחבורה

פיאט 500X בישראל

רכב פנאי הקטן של פיאט, 500X, מיועד לפלח השוק התוסס ביותר בשנים האחרונות. בתפריט מנוע טורבו בנזין, תיבת אוטומטית רובוטית כפולת מצמד ואבזור עשיר. המחיר ברף העליון של הקבוצה

סמל"ת, הודיעה היום על תחילת שיווק 500X, מכונית הפנאי הקטנה והאופנתית שתתחרה בסגמנט החם ביותר בתקופה האחרונה. עבור פיאט העולמית וגם עבור היבואנית זו מכונית מאוד חשובה, אולי החשובה ביותר השנה.

פיאט 500X הוצג רשמית בתערוכת פריז האחרונה (אוקטובר 2014) והוא למעשה ג’יפון משותף לפיאט ולקרייזלר ונקרא 'רנגייד' תחת הסמל של ג'יפ. שניהם מיוצרים במפעל פיאט במלפי, איטליה ומבוססים על פלטפורמת פיאט 500L – כלומר על שידרוג ומתיחה של פלטפורמת פיאט פונטו/אופל קורסה ולא על בסיס פלטפורמת פנדה כמו פיאט 500.

הג'יפון של פיאט מיועד להתחרות בקטגורית ניסאן ג'וק, שברולט טראקס ואחרים, אבל מידותיו מעט גדולים יותר ודומים יותר לאלה של סוזוקי קרוסאובר: אורך של 425 ס"מ, רוחב של 180 ס"מ, גובה של 160 ס"מ ובסיס גלגלים של 257 ס"מ. נפח תא המטען עומד על 245 ליטר ו-910 ליטר כשהמושבים נשכבים.

בשלב זה תשווק המכונית עם הנעה קדמית ושני מנועים לבחירה: 1.6 ליטר אטמוספרי (110 כ"ס) בשילוב לתיבה ידנית (חמישה הילוכים), וטורבו-בנזין בנפח 1.4 ליטר (140 כ"ס) בשילוב לתיבה אוטומטית רובוטית כפולת מצמד עם שישה הילוכים (TCT בלשון פיאט). לדברי ניר בן שלמה, סמנכ"ל קבוצת פיאט פרטיות, יש לפיאט קהל גדול שמחפש גרסאות ידניות ולהערכתם התפלגות המכירות בתחילת הדרך תהיה 25% לטובת הידנית. בהמשך להערכתו, מכירות הגרסה הידנית יתמתנו אבל עדיין יהיה להם ביקוש. עוד מספרים בפיאט שלקראת סוף שנה זו הם ייבוא גרסה ידנית (שישה הילוכים) גם למנוע הטורבו, וגם גרסאות הנעה כפולה במהדורת 'קרוס' בעלות מראה "קרבי" יותר.פיאט 500X מאחור

פיאט 500X יוצע בשלוש רמות גימור. הבסיסית 'פופ' (POP) כוללת מערכת שמע מקורית, בקרת שיוט, מערכת עצור-התנע, בורר מצבי נהיגה המשפיע על המחוונים, הגה ותגובת המצערת ועוד. רמת הגימור השניה, 'פופ-סטאר' (POP-STAR) תוסיף מערכת מולטימדיה עם מסך מגע בגודל 5 אינץ' עם בלוטות' ופיקוד קולי, גלגל הגה מצופה עור, פנסי ערפל עוקבי פנייה חישוקים 17 אינץ' קלים ועוד. רמת הגימור הבכירה, 'לאונג" (LOUNGE), תציע בנוסף בקרת אקלים מפוצלת, גג שמש פנורמי נפתח, מפתח חכם לכניסה והתנעה, חלונות אחוריים כהים, תאורת בי-קסנון, חישוקים 18 אינץ' קלים ועוד.

כפי שסיפרנו בעבר, המחיר מתחיל ב-123,000 שקלים עבור גרסת ה-1.6 ליטר הידנית. זו אגב תוצע בתקופת ההשקה בהנחה של 3,000 שקלים כך שהמחיר למעשה מתחיל ב-119,000 שקלים. מנוע ה-1.6 ליטר גם יוצע ברמת האבזור האמצעית ('פופ-סטאר') ובמחיר של 129,000 שקלים.
מחירי הג'יפון עם תיבת ההילוכים האוטומטית עומדים על 133, 140 ו-155 אלף שקלים בהתאם לרמת הגימור.

סמל"ת גם מציעה חבילת בטיחות, וחבילת השקה ייחודית כאופציה בתוספת תשלום. חבילת הבטיחות כוללת מערכת בלימה אוטונומית במהירויות גבוהות ונמוכות (עד 200 קמ"ש), התראת סטייה מנתיב, ניטור שטחים מתים, מצלמת רוורס וחיישני חנייה אחוריים. מחיר החבילה עומד על 5,000 שקלים.
חבילת השקה נקראת 'מהדרת פתיחה' (Opening Edition) וכוללת מערכת שמע משודרגת עם תשעה רמקולים תוצרת Beats, מפתח חכם לכניסה והנעה, כוונון חשמלי לקשיחות מושב הנהג ומשענת יד קדמית. מחיר החבילה עומד על 8,000 שקלים.

מחיר פיאט 500X, עוד לפני חבילות האבזור בתוספת תשלום, מעמידים את המכונית בקצה העליון של קטגורית הפנאי הקטנה. אבל בהתחשב ביעד המכירות הצנוע של היבואנית, אין זה מפתיע.
פיאט 500X היא מכונית מאוד חשובה עבור היצרנית וזו שצפויה להקפיץ את מכירות המותג באופן מהותי. גם עבור היבואנית מדובר במכונית חשובה, אולי החשובה ביותר בשנה זו ולפחות תיאורטית בכוחה לתרום הכי הרבה להרמת מכירות המותג בישראל. אולם בשל ניסיון פיאט לחדור עם המכונית ליותר מ-100 שווקים והביקוש הצפוי, המלאי לישראל מצומצם ועומד על 500 יחידות עד סוף שנה זו ו-1,500 יחידות לשנה מלאה. זו כמות נאה לכשעצמה אבל צנועה למדי לאור קצב המכירות בסגמנט. רק לשם השוואה, קיה ספורטאז', ג'יפון מעט גדול יותר שנמכר במחיר קרוב ל- 500X, מכר בחודש מאי לבדו מעל 1,300 יחידות. נתון שגם הכתיר אותו כ"מכונית הנמכרת ביותר בישראל" חודש שני ברציפות.